Wpływ ADHD na związki

Wpływ ADHD na związki

Związki, w których jeden lub oboje partnerzy cierpią na ADHD, mogą być od bardzo udanych po….katastrofalne. 

Objawy ADHD mogą mieć wpływ na bliskość, komunikacje, intymność, zaufanie w związku.

Spójrzmy na możliwe trudności w parach w których jedno lub obydwoje partnerów ma ADHD

1. Komunikacja: Osoba z ADHD może mieć trudności z koncentracją i słuchaniem, co może prowadzić do poczucia partnera, że jest niesłuchany lub niedoceniony. Osoby z ADHD mogą mieć tendencje do “dialogowania wewnętrznego” – co oznacza,  że część komunikatów nie zostaje wypowiedzianych, prowadzi to do tego, że potrzeby i granice mogą nie zostać ujawniane. Nieujawnione potrzeby i granice nie są więc zaopiekowane przez partnera, co powoduje frustrację u obojgu partnerów.

2. Organizacja i zarządzanie czasem: ADHD często wiąże się z problemami z organizacją i zarządzaniem czasem, co wpływa na planowanie i wykonywanie aktywności i obowiązków w związku i w rodzinie. Zaburzenia koncentracji powodują, że osoby z ADHD mogą zapominać o mało atrakcyjnych obowiązkach, które spadają na drugiego partnera ale też powodują poczucie osamotnienia i nieważności u tegoż.

4. Impulsywność: Impulsywność może prowadzić do podejmowania decyzji bez przemyślenia ich konsekwencji, co może wpływać na stabilność i harmonię w związku. Impulsywność to też komunikacja bez wcześniejszej refleksji – osoby z ADHD często najpierw mówią a później myślą, co prowadzi do zranień w relacji. Innym obszarem na który impulsywność ma wpływ jest doświadczanie emocji – są one gwałtowne i trudne do zarządzania dla osoby z ADHD, a dla partnera trudne do pomieszczenia.

5. Seks: zranienia spowodowane impulsywnością, zaburzeniami koncentracji i ich konsekwencjami, mogą powodować niechęć partnera do bliskości fizycznej. Osoby z ADHD mogą poszukiwać w seksie dodatkowej stymulacji, co może prowadzić do braku satysfakcji, albo poczucia odrzucenia u osób z ADHD.

6. Wrażliwość na odrzucenie – osoby z ADHD mają wysoką wrażliwość na sytuacje które interpretują jako odrzucenie – co może powodować u nich lęk, zranienie, wycofanie z relacji.

Konsekwencje ADHD ponosi zarówno osoba mająca te zaburzenie ale też partnerzy tych osób. W psychoterapii związanej z ADHD ważna jest część psychoedukacji dla partnerów.

Wiedza na temat możliwych konsekwencji, daje możliwość lepszego rozumienia dynamiki związku, może pomóc w budowaniu strategii i narzędzi w radzeniu sobie z wyzwaniami.

Partnerzy którzy są świadomi swoich wyzwań w relacjach, mogą wspólnie tworzyć satysfakcjonujący i szczęśliwy związek.

 

Jeżeli rozpoznajesz u siebie powyższe objawy i odczuwasz ich negatywny wpływ na Twoje życie – zapraszam na konsultacje.

Zadzwoń 501627873, lub napisz psychologsystemowy@gmail.com