
ADHD u kobiet
ADHD to zaburzenie, które nie dyskryminuje żadnej płci – pojawia się z taką samą częstotliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Specjaliści (psychologowie, psychiatrzy) coraz częściej diagnozują ADHD u kobiet, które zgłaszają się po pomoc z innych powodów – są to zaburzenia lękowe, depresja, niskie poczucie własnej wartości czy problemy w relacjach. Nie oznacza to, że ADHD u kobiet pojawiło się nagle i w dorosłości. Tak jak pisałam w poprzednim artykule, ADHD to zaburzenie neurorozwojowe co oznacza że jest z człowiekiem od urodzenia. Dziewczynki z tym zaburzeniem są zdecydowanie rzadziej diagnozowane, przekaz kulturowy nt tego, w jaki sposób ma się dziewczynka zachowywać ma tu nie mały wpływ. Już od wczesnego dzieciństwa dziewczynki wiedzą, że muszą być grzeczne, nie wolno im przysparzać kłopotów rodzicom. Wrażliwość na odrzucenie, charakterystyczna dla tego zaburzenia, potęguje napięcie i chęć sprostania wymaganiom. W rezultacie dziewczynka uczą się maskować objawy ADHD i wypracowują strategie radzenia sobie. Dlatego też nie są tak często diagnozowane jak chłopcy z tym zaburzeniem.
Symptomy kobiecego ADHD mogą się jednak różnić od tych, które zauważamy u mężczyzn. Rozbieżność ta, jest o tyle istotna, że utrudnia ona rozpoznanie zaburzenia co prowadzi do postawienia szeregu błędnych diagnoz zanim pacjentka otrzyma tę właściwą.
W jaki więc sposób, ADHD kobiece, jest inne, od tego rozpoznawanego u mężczyzn?
Maskowanie objawów
To jeden z najpopularniejszych mechanizmów wytwarzanych przez kobiety, a często już i dziewczynki, symptomy zaburzenia ukrywane są pod maską posiadania wszystkiego pod kontrolą. Maskowanie utrudnia diagnozę, ponieważ pozornie pacjentka mogła zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłości nie odstawać zachowaniami od swoich rówieśników, jednak utrzymywanie symptomów w ukryciu potrafi prowadzić do szeregu innych chorób, jak depresja czy zaburzenia lękowe.
Impulsywność Emocjonalna
Kobiety z ADHD często doświadczają silnych, skrajnych emocji, tak zwanych huśtawek emocjonalnych. Takie zachowania mogą prowadzić do trudności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Te silne emocje są przeważnie wynikiem przytłoczenia i przebodźcowania.
Nieuważność spowodowana hiperaktywnością
U kobiet, hiperaktywność objawia się często pod postacią gonitwy myśli, która nigdy się nie zatrzymuje. Przy tak zajętej myślami głowie, skupienie się na wykonywanych czynnościach jest znacznie utrudnione a w efekcie w wykonywanych zadaniach pojawiają się błędy czy przeoczenia lub stają się one zupełnie niemożliwe do ukończenia.
Wpływ hormonów
Zmiany hormonalne mogą wpływać na intensywność symptomów ADHD. Na przykład podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, kobiety mogą doświadczać większych trudności w skupieniu, mocniejszych emocji i silniejszych wahań nastroju.
Aspektem, który przede wszystkim warto wziąć pod lupę przy kobiecym ADHD, jest właśnie emocjonalność. Wiele z kobiet dotkniętych zaburzeniem dorasta z łatką humorzastej lub przewrażliwionej, co w dorosłości prowadzi do lęku przed okazywaniem zbyt dużej ilości emocji.
W efekcie, zaczynają one maskować swoje emocje, aż do momentu, kiedy nagromadzi się ich zbyt wiele i wybuchną, co często zamyka błędne koło i na nowo prowadzi do przyklejenia łatki zbyt emocjonalnej. Warto jednak wspomnieć, że ze względu na zachowania towarzyszące ADHD, osoby dotknięte zaburzeniem, są narażone na większą ilość krytyki i częstsze odrzucenie.
Oprócz symptomów charakterystycznych dla kobiet, nadal pojawiają się te bardziej uniwersalne, które dostrzegamy również u mężczyzn, są to na przykład:
Trudności z zapamiętywaniem
Impulsywność
Hiperfokus
Dezorganizacja
Problemy z zarządzaniem czasem
Prokrastynacja
Wrażliwość na odrzucenie
Wysoki poziom stresu i lęku
Trudność z ukończeniem zadań
Syndrom oszusta (przekonanie że ktoś wreszcie odkryje ich niekompetencje – co skutkuje życiem w ciągłym napięciu).
Jeżeli rozpoznajesz u siebie powyższe objawy i odczuwasz ich negatywny wpływ na Twoje życie – zapraszam na konsultacje!
Zadzwoń 501627873, lub napisz psychologsystemowy@gmail.com