
Czym jest ADHD?
ADHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to zaburzenie o którym w ostatnim czasie mówi się coraz więcej, nie bez powodu, bo zgodnie z najnowszymi badaniami szacuje się, że dotyka ono aż 8.4% dzieci i 2.5% dorosłych (!).
W moim gabinecie, coraz częściej temat tego zaburzenia pojawia się nie tylko w kontekście dzieci ale też starszej młodzieży (bez wcześniejszej diagnozy), dorosłych czy przy omawianiu problemów w związkach i relacjach społecznych.
Wbrew powszechnym przekonaniom ADHD to nie tylko mały chłopiec, który nie potrafi usiedzieć w miejscu, ADHD to również dorosły, który podejmuje impulsywne decyzje, ma trudności ze skupieniem uwagi, problemy z organizacją i wiele innych zachowań, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Dzięki odpowiedniej diagnozie, a następnie dostosowanej terapii osoby dotknięte zaburzeniem są w stanie poradzić sobie z trudnościami, które napotykają na drodze zawodowej, a także w relacjach międzyludzkich.
Czym jest ADHD?
ADHD to zaburzenie neurorozwojowe, które wpływa na korę przedczołową mózgu, obszar, który odpowiada za regulację emocji, kontrolę impulsów, reguluje pamięć krótko i długotrwałą a także bierze udział w planowaniu i podejmowaniu decyzji.
Przyczyny występowania ADHD
Przyczyny występowania ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi) u są złożone i nie do końca zrozumiałe, ale badania wskazują na kombinację czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych.
Naukowcy badający ADHD zwracają uwagę że na powstawanie zaburzenia mogą mieć wpływ, następujące czynniki:
Czynniki genetyczne: Istnieje silne przekonanie, że ADHD ma podłoże genetyczne. Badania wskazują na wysoki procent dziedziczenia – 70-80% przypadków ADHD jest dziedziczone.
Nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu mózgu: Badania wykazały, że u osób z ADHD mogą występować różnice w wielkości i aktywności niektórych obszarów mózgu oraz zaburzenia w pracy neuroprzekaźników. Różnice zauważono w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę uwagi, impulsywność i aktywność motoryczną, natomiast zaburzenia w pracy neuroprzekaźników – takich jak dopamina i nonadrenalina mają kluczowy wpływ na procesy uwagi oraz ośrodek nagrody.
Czynniki środowiskowe: Zaważono że pewne warunki środowiskowe i czynniki ryzyka mogą przyczyniać się do rozwoju lub nasilenia objawów ADHD np.: ekspozycja na toksyny środowiskowe (np. ołów) w okresie prenatalnym lub we wczesnym dzieciństwie, niska masa urodzeniowa, palenie papierosów i spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.
Czynniki psychospołeczne: Chociaż nie są one bezpośrednią przyczyną ADHD, trudne warunki życiowe (często dzieci z ADHD są wychowywane przez rodzica z ADHD), stres, problemy w relacjach mogą nasilać objawy ADHD.
Nie można rozpoznać jednak żadnego, kluczowego czynnika odpowiedzialnego za rozwój zaburzenia wynika ono, raczej z interakcji wielu różnych czynników.
Objawy ADHD
Symptomy ADHD pojawiają się już w dzieciństwie i przeważnie są odczuwalne przez całe życie.
W wieku dziecięcym, pierwsze oznaki, najczęściej zauważalne są w momencie rozpoczęcia edukacji, uczniowie dotknięci zaburzeniem zazwyczaj osiągają niższe wyniki w nauce, mają problem z koncentracją na lekcjach, często przeszkadzają nauczycielom w prowadzeniu zajęć.
U dorosłych mogą natomiast pojawić się problemy z utrzymaniem zatrudnienia, ryzykowne zachowania, uzależnienia czy impulsywne podejmowanie decyzji.
Jeśli kiedykolwiek podejrzewałeś/aś, że ta trudność może dotyczyć również ciebie, poniżej znajdziesz kilka informacji o tym, czym, właściwie jest ADHD i na jakie symptomy warto zwrócić uwagę przed udaniem się do specjalisty.
Trudności w skupieniu
Słabe zarządzanie czasem
Problem z planowaniem i prioretyzacją zadań
Paraliż zadaniowy
Brak uważności i ostrożności
Zapominalstwo
Łatwe rozpraszanie się
Gubienie rzeczy
Nadmierna aktywność (tj. Częste zmienianie pozycji, …)
Gadatliwość i przerywanie innym
Łatwe frustrowanie się
Wahania nastroju, poirytowanie i impulsywne zachowania
Problemy z radzeniem sobie ze stresem
Nadmierne lub zbyt słabe reakcje na dotyk, dźwięk czy światło
Jeżeli rozpoznajesz u siebie powyższe objawy i odczuwasz ich negatywny wpływ na Twoje życie – zapraszam na konsultacje!
Wyślij maila na adres psychologsytemowy@gmail.com lub napisz na
https://www.facebook.com/katarzynawachowiczpsycholog/