Terapia rodzin to forma psychoterapii w której uczestniczy cała lub część rodziny. Celem terapii rodzinnej jest rozwiązanie problemów, konfliktów w rodzinie oraz odbudowa więzi pomiędzy członkami rodziny. Terapeuta rodzinny, przygląda się z uczestnikami terapii sprzężeniom zwrotnym, które mogą powodować kryzysy, pomaga wprowadzić w nich zmiany, tak żeby były bardziej użyteczne dla systemu.

W jakich sytuacjach potrzebna jest terapia rodzinna?

– kiedy macie poczuci,e że żaden ze znanych Wam i wypróbowanych sposobów komunikacji nie działa, a zamiast porozumienia w waszej rodzinie narastają konflikty,

– kiedy Wasza rodzina się zmienia – np. dzieci wchodzą w okres dojrzewania albo są na progu dorosłości,

– kiedy Wasze dziecko, przez swoje zachowanie daje Wam znać, że coś „nie działa” w Waszej rodzinie  (sprawia trudności wychowawcze),

– kiedy w rodzinie pojawi się sytuacja kryzysowa np. choroba, śmierć czy rozwód,

-kiedy dziecko zachoruje na zaburzenia odżywiania, depresje,

– kiedy chcecie zbudować porozumienie w rodzinie zrekonstruowanej, czyli takiej w której pojawiają się nowi partnerzy (np. po rozwodzie rodziców)

Terapia rodzinna to forma dbania o relacje w rodzinie, w tym systemie który kształtuje nas jako osoby, który wyposaża w sposoby radzenia sobie z kryzysami. Wspólna praca nad relacją w rodzinie, pomaga wzmocnić (odbudować) poczucie bezpieczeństwa, stworzyć przestrzeń do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i zapewnić poczucie wspólnoty, tak bardzo każdemu potrzebne.