Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną w ostatnich latach znacznie wzrasta. Powodem takiej sytuacji może być rosnąca samoświadomość ludzi, chęć rozwoju a także większa dostępność takich usług.
Sięgając po taka pomoc dobrze jest trafić do odpowiedniej osoby. Ważne, żeby umieć odróżnić psychologa, terapeutę, psychoterapeutę i psychiatrę. Dla laika, te trzy zawody mogą wydawać się tożsame, tymczasem tak nie jest. Każda z tych osób może być pomocna w innym zakresie, w innym problemie.
Przyjrzyjmy się zatem, co każdy z zawodów oznacza.
Psycholog – osoba z wykształceniem psychologicznym (mgr psychologii), często z różnymi specjalizacjami np. szkolny, transportu, kliniczny. Osoby z takim wykształceniem mają ogólną wiedzę z psychologii uzupełnioną o treści specjalizacji. Pracują w przedszkolach, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach pomocowych (fundacje, stowarzyszenia), poradniach psychologicznych. Psycholog zazwyczaj nie prowadzi terapii, świadczy pomoc psychologiczną w formie interwencji w przypadku sytuacji kryzysowej lub krótkoterminowego wsparcia ale też diagnozuje, orzeka, opiniuje.
Terapeuta – jest to osoba specjalizująca się w określonym rodzaju terapii. Terapeutą może zostać osoba po studiach, która zdobyła dodatkowe umiejętności w trakcie szkolenia. Terapeutę często spotykamy w przedszkolu, szkole (terapeuta integracji sensorycznej, zajęciowy), w ośrodkach leczniczych (terapeuta ruchowy) i odwykowych (terapeuta uzależnień)
Psychoterapeuta – osoba z wykształceniem wyższym (psychologicznym, pedagogicznym, lekarskim lub innym humanistycznym), która dodatkowo ukończyła 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii w którymś z uznawanych (których skuteczność udowodniono naukowo, podejść psychoterapeutycznych. Taka osoba dla uzyskania certyfikatu psychoterapeuty musi odbyć również swoja psychoterapię, jej praca jest poddawana superwizji, posiada również doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej. Psychoterapię mogą prowadzić także osoby które są w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, takie osoby również poddają swoja pracę superwizji, uczestniczą we własnej psychoterapii, intensywnie się szkolą poszerzając swój warsztat pracy. Do psychoterapeuty trafiają osoby którym ich życie nie wydaje się wystarczająco satysfakcjonujące, mają kłopoty w relacjach, cierpią na różne zaburzenia np. depresję. Psychoterapeuta może specjalizować się w terapii jednego lub wielu typów pacjentów: dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin czy par.
Psychiatra – osoba z wykształceniem medycznym, która ukończyła studia medyczne, specjalizacje z psychiatrii oraz odbyła staż w zawodzie. Psychiatra pomaga osobom z chorobami psychicznymi, zaburzeniami, ale też tym którzy z różnych powodów np. sytuacyjnych przeżywają stany które dezintegrują ich funkcjonowanie. Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem, leczy przez farmakoterapię, chociaż część z lekarzy podejmuje szkolenia w szkołach psychoterapii i łączy pracę psychiatry i psychoterapeuty.